بنادر کلیدی‌ترین نقش را در تجارت و زنجیره حمل و نقل بازی می‌کنند
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: رویکرد دولت سیزدهم با دیپلیماسی اقتصادی آغاز شد طبیعتا نقش اصلی را در این رویکرد تجارت ایفا می‌کند و به جرات می‌توان اعلام کرد کلیدی‌ترین نقش را در تجارت و زنجیره حمل و نقل بنادر بازی می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) عصر امروز در مصاحبه پخش زنده با شبکه سراسری ایران کالا اظهار کرد: رویکرد دولت سیزدهم با دیپلیماسی اقتصادی آغاز شد طبیعتا نقش اصلی را در این رویکرد تجارت ایفا می‌کند و به جرات می‌توان اعلام کرد کلیدی‌ترین نقش را در تجارت و زنجیره حمل و نقل بنادر بازی می‌کنند.
وی افزود: در تخلیه کالاهای مورد نیاز کشور به عنوان مواد اولیه و همچنین صادرات محصولات تولید کننده‌ها اقدامات خوبی در بنادر کشور از جمله بندر امام خمینی (ره) صورت گرفت و با رویکردی که سازمان بنادر داشته است در بخش صنایع تبدیلی سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی انجام شده است.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) بیان کرد: در بخش مکانیزه کردن ترمینال‌های کالای اساسی اقدامات خوبی صورت گرفته یکی از پایانه‌های بندر امام خمینی (ره) بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، دو پایانه دیگر نیز سرمایه گذار شناسایی شده است، همه این‌ها موجب خواهد شد که با آمادگی بیشتر به سمت دیپلماسی اقتصادی جدید حرکت کنیم.
دریس افزود: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۲۲ میلیون تن کالا در بندر امام خمینی (ره) تخلیه و بارگیری شده است که ۲۲ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.
وی اظهار کرد: بیش از ۱۲ میلیون تن صادرات از بندر امام خمینی (ره) صورت گرفته که عمده آن نیز صنایع همجوار و محصولات پتروشیمی‌ها هستند.
از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸ میلیون تن کالای اساسی تخلیه شده است که رشد ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد و قریب به ۸ میلیون و سیصد هزار تن از کالاها نیز توسط ناوگان جاده‌‌ای و ریلی وارد کشور شده است که نشان از رشد ۱۳ درصدی دارد و در واقع کالای اساسی بیشتری وارد کشور شده است.
موجودی کالای اساسی در حال حاضر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن است که ۲۴ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه دارد اگر کشتی‌های در حال تخلیه و کشتی‌های در لنگرگاه را نیز اضافه کنیم به رقم ۴ میلیون و هفتصد هزار تن خواهد رسید.
نمی‌توان گفت رسوب کالا داریم زیرا در ۲ ماه گذشته موجودی کالا در بندر امام خمینی (ره) از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسید است در دو ماه گذشته میانگین حمل کالا از بنادر رشد بسیار خوبی داشته است به شکلی که بصورت میانگین ۲ هزار و ۵۰۰ کامیون در روز از بندر بارگیری کرده اند.
۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ۱۹:۲۳
اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی |
کد خبر : ۵۵,۴۷۸
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید