جمال ارونقی معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی(ره) عنوان کرد:
میزان ماندگاری کالا در بنادر کاهش می‌یابد
مهرداد جمال ارونقی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از انبار نهاده‌های دامی در مجتمع بندری امام‌خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:یکی از مسایل اساسی در بنادر و گمرک‌های کشور، ماندگاری و رسوب کالاها به ویژه کالاهای اساسی، و در راس آنها، کالاهایی است که ارز دولتی دریافت کرده‌اند.
وی، میزان کالاهای اساسی دپو شده در بندر امام خمینی(ره) را ۳.۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی از کشتی‌ها در این بندر در حال تخلیه است و بیش از یک میلیون تن نیز همچنان بر روی کشتی‌های پهلو گرفته در بندر امام خمینی (ره) وجود دارد.
جمال ارونقی اضافه کرد: کالاها باید تخلیه، و تشریفات گمرکی آنها انجام، و در نهایت حمل و ترخیص شوند تا از میزان کالاهای اساسی در گمرک‌های کشور کاسته شود درغیر این صورت معضلی به نام رسوب پیش می‌آید که سبب ماندگاری چندماهه کالاها در بنادر کشور می‌شود.
وی افزود: برخی کالاهای اساسی در بنادر شمال کشور، با وجود گذشت بیش از یک سال از ورود آنها به کشور، از گمرک ترخیص نشده‌اند.
وی با اشاره به تکمیل شدن ظرفیت انبارها در بندر امام‌خمینی(ره) گفت:کالاهای اساسی هم اکنون در مکان‌های روباز این بندر در حال تخلیه شدن هستند و ظرفیت استاندارد انبارهای آن تکمیل شده که با توجه به شرایط آب‌وهوایی و گرمای هوا، احتمال فاسد شدن این کالاها در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.
معاون فنی گمرک بر لزوم ترخیص سریع این کالاها از گمرک تاکید کرد و افزود: با توجه به اظهار صاحبان‌ کالاها، اکنون نزدیک به ۲ میلیون تن از کالاهای اساسی در بندر امام‌خمینی(ره) آماده خروج است و تشریفات گمرکی آنها انجام و مجوزهای قانونی نیز صادر شده است.
وی ادامه داد: صاحبان کالا با پرداخت حقوق ورودی مربوطه توانسته‌اند پروانه‌ کالای خود را دریافت کنند و یا حکم خروج ۹۰ درصدی برای آنها صادر شده که اکنون فقط ناوگان حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای باید تقویت شود تا از رسوب کالا در انبارها کاسته شود.
حدود ۸۵ درصد حجم کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از بندر امام خمینی(ره) در جنوب خوزستان که ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی را دارد وارد می‌شود.
۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۹:۳۲
خبرگزاری ایرنا |
کد خبر : ۵۴,۷۶۴
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید