به منظور اجرایی سازی تفاهم خواهرخواندگی بندرامام خمینی(ره) و بجایای الجزایر؛
زمینه گسترش همکاری های بندری و دریایی ایران و الجزایر بررسی شد
هیأتی از مدیران وزارت حمل و نقل الجزایر در جریان سفر به منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) زمینه های توسعه همکارهای بندری و دریایی را با هدف اجرایی سازی تفاهم خواهرخواندگی بین بندر امام خمینی(ره) و بجایای الجزایر را بررسی کردند.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، سی ام مهرماه عادل دریس ضمن اعلام این خبر بیان داشت: با هدف اجرای سیاست های کشورمان مبنی بر توسعه روابط  با کشورهای آفریقایی به ویژه کشورهای شمال آفریقا، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یگانه مرجع دریایی کشور  موافقت نامه هایی  را با برخی از این کشورها از جمله الجزایر منعقد کرده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در ادامه افزود: در جریان نشست های مشترکی که  با نمایندگان وزارت حمل و نقل الجزایر برگزار کرده ایم، نشست های مشترک کارگروه های فنی به منظور اجرایی سازی موافقت نامه ها برگزار می شود.

وی  با اشاره به سفر دو روزه ی هیأت الجزایری به مجتمع بندری امام خمینی(ره) و دیگر بنادر خوزستان، اظهار داشت: در جریان این سفر مدیران وزارت حمل و نقل الجزایر از جمله مدیرکل حمل و نقل دریایی و مدیر بندر بجایا از نزدیک امکانات و دستاورهای بنادر خوزستان را بازدید کرده و زمینه های همکاری بیشتر در زمینه مبارزه با آلودگی دریایی، تخلیه و بارگیری کشتی ها، مشارکت بخش خصوصی در توسعه روساخت ها  را بررسی می کنند.

عادل دریس تصریح کرد: در مجموع بازدیدهای متقابل طرفین الجزایری و ایرانی از بنادر یکدیگر ضمن از ارتقای سطح همکاری مشترک و سطح مبادلات بازرگانی، در تکمیل فعالیت های دیپلماتیک بسیار مؤثر خواهد بود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، تفاهم خواهر خواندگی بین بندر امام خمینی(ره) و بجایا را، نقطه‌ی آغاز حرکت به سمت توسعه بیشتر همکارهای فنی در حوزه فعالیت های بندری و دریایی برشمرده و افزود: در حال حاضر دو طرف در زمینه توسعه همکاری های آموزشی در مباحث بندری و انتقال تجربیات تأکید داشته اند.

مدیر بندر بجایای الجزایر  در این سفر ضمن اظهار خرسندی از سفر به بندر امام خمینی(ره)، توسعه همکاری بین بنادر دو کشور را هدف اصلی این سفر عنوان کرده و افزود: پس از بازدیدم از  بخش های مختلف این مجتمع بزرگ بندری تصورم  از این بندر به طورکلی تغییر کرد؛ زیرا که آن را بندری بسیار بزرگ و پیشرفته دیدم.

وی همچنین در ادامه افزود: حمل و نقل دریایی، انتقال تجارب فنی و در نهایت افزایش سطح و حجم مبادلات بازرگانی از اهم توانمندی هایی است که  می توان برای به فعلیت رساندن تفاهم خواهرخواندگی بین بنادر امام خمینی(ره) و بجایا بر روی آن تمرکز کنیم.

مدیر بندر بجایا اظهار امیدواری کرد: به دنبال بازدیدهایی که  از بنادر ایران انجام می دهیم توانمندهای دریایی و بندری شناخته می شود و به دنبال آن نیز مبادلات تجاری  و همکاری مشترک فنی و آموزشی افزایش می یابد.

وی در تشریح بازدید خود از بندر امام خمینی(ره) در این سفر بیان داشت: این بندر به عنوان بندر کانونی تخلیه و بارگیری غلات، فرصت هایی را برای سرمایه گذارن بخش خصوصی، فرآوری مواد خام و ایجاد ارزش افزوده  فراهم کرده است، که به عنوان الگویی الهام بخش برای ما مغتنم و ارزشمند است و انتقال این تجربه ها  به بنادر الجزایر و بهره مندی از آنها، می تواند موجب گسترش  همکاری ها و فرصت های بازرگانی بین این دو کشور شود.

در جریان سفر دو روزه هیأت الجزایری از بنادر خوزستان که در قالب پنجمین کمیته همکاری مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر برگزار شد، پس از بازدید از بخش مختلف مجتمع بزرگ بندری امام خمینی(ره)، در نشست مشترک زمینه های توسعه همکاری در این حوزه ها بحث و بررسی شد.

۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۲۴
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۸,۳۸۹
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید