یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ۱۹:۰۵
 

پیام مدیر بندر

مهندس عادل دریس

     

پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان

یکی از اساسی ترین اهرمهای رشد و توسعه مبادلات تجاری ، صنعت حمل و نقل هر کشور است که در رأس آن حمل و نقل دریایی است . از آنجاییکه حمل و نقل دریایی ارزانترین شیوه حمل کالا محسوب میگردد لذا نقش بنادر در این میان ، بی بدیل است. بویژه بنادری که دسترسی به آبهای آزاد ، آنها را از سایر رقبا متمایز نموده است . دسترسی به راههای مواصلاتی زمینی و ریلی ، قرارگرفتن در کریدورهای ترانزیتی ، نزدیکی به بازارهای مصرف جهانی ، همه از ویژگیهایی است که اگر هر بندری آنها را دارا باشد ، قطعاً نه تنها در پویایی اقتصاد کشور خود بلکه درثبات بخشیدن جایگاه منطقه ای کشور مورد نظر بسیار حایز اهمیت می باشد.
در این میان بنادر جنوبی کشورمان ایران ، به دلیل دسترسی آسان به آبهای آزاد و در مسیر قرارگرفتن یکی از بزرگترین بازارهای مصرف و تولید از آسیای جنوب شرق به سمت کشورهای عراق و ترکیه ، آسیای میانه و سرانجام تا اروپای شرقی ، از جایگاه ویژه ای برخوردارند که منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره) با وسعتی 11000 هکتاری در شمال غربی خلیج فارس و در رقابت با بنادر کشور های منطقه از دیگر بنادر مستثنی می باشد.
این منطقه از آن زمان که با دو اسکله چوبی آغاز بکار نمود تا کنون که پهناورترین بندر و دومین بندر تجاری کشور با سهم 30 درصدی از مبادلات بازرگانی است ، قدمت و آوازه ی 80 ساله خود را در صنعت حمل و نقل دریایی کشور و منطقه خلیج فارس به اثبات رسانیده است همانگونه که در 8 سال دفاع مقدس با مقاومت و ایستادگی ، دین خود را به اسلام و انقلاب ادا نمود .
با به نتیجه رسیدن اقدامات بزرگ و تأثیر گذاری همچون تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)‌، تملیک 5500 هکتار اراضی به منظور توسعه ظرفیت های بندر ، جذب بیش از 15000 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی ، انجام عملیات تخلیه و بارگیری 44 میلیون تن کالا در سال 1393 ،‌ سهم 68 درصدی از ترانزیت دریائی کشور و... همگی نشانه عزم این اداره کل در ارتقاء منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره) به بنادر نسل سوم می باشد . امید آن میرود که در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و با حرکت هماهنگ همه دست اندرکاران صنعت حمل و نقل کشور از جمله صاحبان کالا ، شرکتهای حمل و نقل داخلی و خارجی ، خطوط کشتیرانی ، سرمایه گذاران و... بتوانیم با حرکت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا نماییم.
اینجانب و کلیه همکارانم در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بهره مندی از کلیه امکانات پیشرفته عملیاتی و فناوریهای نوین بندری و دریایی ، پذیرای شما صاحبان محترم کالا ، سرمایه گذاران داخلی و خارجی و کارگزاران بندری و دریایی می باشیم.
 
عادل دریس
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان